Bilgisayar Terimleri

Hergün bir Bilgisayar terimi paylaşımı…

Batch Process (Toplu İşlem) nedir?


Bazı bilgisayar işlemlerinin bıktırıcı ve tekrarlayıcı olduğu bir çok bilgisayar kullanıcısı tarafından bilinmektedir. Eğer bir görevin tekrarlanması gerekiyorsa, işin çoğunu otomatikleştirmek için bir toplu işlem kullanılabilir.

Toplu işlem, bir komut listesini sırayla gerçekleştirir. Toplu işlemler, bir script dosyası, toplu dosya olarak veya çalışan bir programa dahil scriptler tarafından işletim sistemi tarafından çalıştırılır. Örneğin, bir yazılımcı birden fazla programı aynı anda açacak bir senaryo oluşturabilir ve böylece her bir programı ayrı ayrı açma zorluğundan kurtulur. Bu toplu işlem türü, Windows veya Mac OS gibi işletim sistemi tarafından yürütülür. Başka bir örnek ise; Photoshop kullanıcısı, aynı anda birkaç görüntüyü değiştirmek için toplu işlem kullanabilir. Örneğin, Photoshop’ta bir görüntüyü yeniden boyutlandıran ve kırpan bir eylem kaydedebilir. Eylem kaydedildikten sonra, klasördeki tüm resimler üzerinde eylemi gerçekleştirecek bir resim klasörünü toplu olarak işleyebilir.

Toplu işlem kullanıcılara zaman ve enerji tasarrufu sağlamaktadır. İlk başta senaryo oluşturulurken zaman kaybı olsada, aynı işi tekrar tekrar yapmaktan çok daha verimli bir işlemdir.