Bilgisayar Terimleri

Hergün bir Bilgisayar terimi paylaşımı…

Ajax Nedir?


Dinamik web siteleri oluşturmak için kullanılan web geliştirme teknolojilerinin birleşimidir. AJAX, Asenkron JavaScript ve XML kelimelerinin birleşiminden oluşur. Ajax kullanan web siteleri, JavaScript ve XML’i dinamik içerik görüntülemek için birleştirir. Ajax’ın “Asenkron” kısmı, isteklerin Web sunucusuna yapılan yolunu ifade eder.

Bir komut dosyası Web sunucusuna bir istek gönderdiğinde, Web sayfasında görüntülenebilen veri alabilir. Bu istekler birbirinden farklı zamanlarda gerçekleştiğinden, asenkron oldukları kabul edilir. Ajax uygulamalarının çoğu, JavaScript kodu içinde çağrılabilecek sunucu isteklerinin bir listesini içeren XMLHttpRequest API’sini kullanır. Veriler genellikle tarayıcıya XML biçiminde geri gönderilir, çünkü ayrıştırılması kolaydır. Ancak, sunucunun biçimlendirilmemiş düz metin olarak da veri göndermesi mümkündür.

Ajax, sunucudan ziyade istemci kısmında daha güçlü çalışan bir teknoloji. Bu, bir web sayfasının yüklenmesini tamamladıktan sonra bir JavaScript scriptinin bir sunucuya istek yapabildiğini göstermektedir. Sunucudan alınan veriler daha sonra diğer içeriği yeniden yüklemeden sayfada görüntülenebilir. PHP veya ASP gibi bir sunucu tarafında kodlama dili kullanılmışsa, yeni içeriğin görüntülenmesi için tüm sayfanın yeniden yüklenmesi gerekir. Örneğin, siz yazarken arama önerileri listesi sağlayan arama motorları, önerileri görüntülemek için büyük olasılıkla Ajax kullanıyor. Sonuçları kaydırırken daha küçük resimler üreten görüntü aramaları, sürekli görüntü listesini almak için genellikle Ajax kullanır.